© 2022 Uppeo

uppeo-oferty-pracy
uppeo-praca-insta
linkedin-uppeo
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
  1. pl
  2. en

Decyzja o wyjeździe za pracą za granicę nie należy do łatwych. Bardzo często długo się zastanawiamy, zanim zdecydujemy się porzucić życie w Polsce i wyjechać do pracy za granicę w poszukiwaniu wyższych zarobków, czy lepszych warunków do życia. Rozumiemy, że podjęcie decyzji wymaga czasu, wiele myśli kłębi się w głowie, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę.

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Przed wyjazdem sprawdź dokładnie swojego pracodawcę lub agencję zatrudnienia. Agencja pracy, która kieruje Cię za granicę, powinna posiadać numer KRAZ nadany przez Marszałka Województwa. Bez tego numeru nie może legalnie działać na terytorium Rzeczypospolitej. Pamiętaj również, że przed wyjazdem agencja pracy ma obowiązek zawrzeć z Tobą umowę skierowania do pracy za granicą. Jest to dokument, który daje Ci poczucie bezpieczeństwa i zapewnia na miejscu warunki zatrudnienia, które zostały przedstawione przez pracownika agencji pracy. Warto również sprawdzić opinie w Internecie o konkretnej agencji pracy lub pracodawcy zagranicznemu, jednak nie podejmuj decyzji tylko na ich podstawie. Bardzo często negatywne opinie są wystawiane przez byłych pracowników, którzy nie byli w 100% fair wobec swojego pracodawcy. Zazwyczaj agencje pracy znajdują pracę dla ponad 100 osób miesięcznie, a pracownicy, którzy pracują, nie mają czas na spędzanie czasu w sieci szkalując swojego pracodawcę. Zastanów się dobrze nad tym. Agencje pracy w Polsce regularnie przechodzą kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, która dokładnie sprawdza warunki zatrudnienia kandydatów wysłanych do pracy za granicę. Dlatego z pewnością możemy stwierdzić, że agencje pracy, które są aktualnie na rynku, spełniają wymagania PIP.

Praca za granicą. Co zabrać ze sobą?

Pamiętaj, że wyjeżdżasz za granicę i prawdopodobnie jedziesz na dłuższy czas, dlatego dokładnie zastanów się, co będziesz potrzebować na miejscu. Zapytaj również pracownika agencji, co powinieneś zabrać ze sobą. Niektóre agencje pracy nie zapewniają w pokojach kołdry, poduszek, czy pościeli, dlatego potwierdź z agencją pracy, czy będziesz miał do nich dostęp. Wszystkie hotele pracownicze, domy prywatne, czy domki mają dostęp do kuchni oraz łazienki, ale nie muszą być w pełni wyposażone. Zapytaj się pracownika agencji zatrudnienia, czy nie musisz zabrać ze sobą garnków, sztućców, talerzy. Po przyjeździe zaoszczędzi to nam rozczarowania, jak również pieniędzy, które będziemy musieć wydać na nowe wyposażenie.

Praca za granicą. Zabezpieczenie finansowe.

Nie wyjeżdżaj za granicę bez pieniędzy! Co zrobisz, gdy nagle będziesz potrzebować pieniędzy na powrót z powodów rodzinnych? Co zrobisz, gdy zachorujesz i nie będzie Cię stać na leki? Jest bardzo wiele nagłych sytuacji, które mogą Cię dużo kosztować. Musisz pamiętać również, że większość agencji nie opłaca transportu, więc musisz być gotowy do opłacenia sobie transportu za granicę. Bezwarunkowo przygotuj się finansowo na przynajmniej 2 – 3 tygodnie! Większość agencji już po 2 tygodniach od przyjazdu wypłaca zaliczki lub tygodniówki, jak to ma miejsce w przypadku Holandii. Jeżeli w danym momencie nie jesteś w stanie zabezpieczyć się na przynajmniej 2-3 tygodnie, odłóż wyjazd albo poproś o wsparcie rodzinę. Jeżeli pracodawca oferuje Ci tygodniówki lub możliwość pobierania zaliczki już po 2 tygodniach pracy, rozważ pożyczkę na kilka dni – pamiętaj jedynie, żeby ją spłacić od razu po otrzymaniu zaliczki! Na rynku istnieje wiele firm, które za darmo pożyczą Ci mniejsze kwoty na krótszy lub dłuższy okres czasu. Dla przykładu firma Vippo, czy Yolo pożyczy Ci kwotę na wyjazd i rozłoży jej spłatę na 6 miesięcy, dzięki czemu zarabiając za granicą nie odczujesz miesięcznej raty. Zawsze możesz spłacić pożyczkę wcześniej i odzyskać prowizje. Więcej informacji znajdziesz tutaj i tutaj. Porównanie kilku krótkich pożyczek znajdziesz tutaj.

Praca za granicą. Konto walutowe.

Nie jest odkryciem informacja, że zarabiając za granicą musimy mieć do dyspozycji konto w innej niż naszej walucie. Pamiętaj, że wiele państw w Unii Europejskiej nie akceptuje wypłat w formie gotówkowej (np. Holandia), dlatego założenie konta walutowego to konieczność. Rozważ m.in. oferty polskich banków, np. mBanku, który oferuje bezpłatne przelewy europejskie oraz darmowe prowadzenie konta. Jeżeli brakuje Ci konta walutowego, możesz otworzyć je tutaj. Pomyśl też o dodatkowym ubezpieczeniu za granicą. Takie ubezpieczenie kosztuje już nawet 30 zł miesięcznie a zapewni Ci wsparcie w najtrudniejszych dla Ciebie chwilach.
W Holandii aktualnie bardzo ciężko otworzyć lokalne konto. Banki stawiają bardzo wysokie wymagania, ponieważ w przeszłości zakładanie kont dla obcokrajowców było dla nich bardzo kosztowne. Jeżeli z różnych powodów nie chcesz mieć polskiego konta, skorzystaj z karty wielowalutowej Revolut. Prowadzenie karty jest bezpłatne a dodatkowo otrzymasz darmową kartę i 33 zł na początek, jeżeli zarejestrujesz się z tego linku.

Praca za granicą. Podsumowanie.

Wyjazd za pracą jest ciężką decyzją. Pamiętaj, aby podjąć ją świadomie. Sprawdź również dokładnie podmiot, który kieruje Cię do pracy za granicą. Zawsze proś o podpisanie umowy skierowania oraz zapisz numer osoby, z którą się kontaktowałeś. No i najważniejsze – nie wyjeżdżaj w ciemno bez pieniędzy! Nigdy nie wiesz, jakie wydatki mogą nadejść.

Praca za granicą. Jak się przygotować?

Przeczytaj pozostałe

nasze artykuły

12 lipca 2022
Sezon na remonty, budowy, przebudowy trwa w pełni, więc w szczycie sezonu rośnie liczba ofert pracy w Niemczech dla fachowców.  Ile zarabia się w Niemczech w 2022 roku i jakie
22 października 2021
Planujesz wyjechać w najbliższym czasie do Holandii? Sprawdź, jakie są aktualne zasady wjazdu i czy po przyjeździe czeka Cię kwarantanna! Sprawdzone informacje o zasadach wjazdu do Holandii. Dowiedz się, czy
23 sierpnia 2021
Szukasz pracy w Holandii? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych ofert pracy również bez znajomości języka angielskiego oraz z zakwaterowaniem dla par. Jeżeli szukasz pracy w grupie lub dla par to
agencja-rekrutacyjna-uppeo
19 maja 2020
praca-za-granica-bez-jezyka-od-zaraz
  1. pl
  2. en

Wróć do listy artykułów