© 2022 Uppeo

uppeo-oferty-pracy
uppeo-praca-insta
linkedin-uppeo
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
  1. pl
  2. en

To zaskakujące, że rynek pracy jednego z naszych południowych sąsiadów zachęca coraz więcej Polaków do podjęcia pracy akurat na jego terytorium. Równie ciekawy jest wynik badania CBOSu nr 148/2018, w którym dowiadujemy się, że w 2018 roku Republika Czeska była 5. krajem w rankingu najczęściej wybieranych kierunków emigracyjnych, wyprzedzając tym samym kraje takie jak Irlandia, Francja, czy Austria. Dlaczego akurat ten kierunek z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym miejscem wyjazdów do pracy za granicę?

Brak bariery językowej

Zapewne większość z nas odwiedzała już Czechy, aby poznać lokalną kulturę, czy spróbować tamtejszej kuchni, bądź potwierdzić pogłoski, że to czeskie piwo jest najlepsze. Zadajmy sobie pytanie, czy z Czechami staraliśmy się porozumiewać po angielsku? Większość odpowie przecząco. Nasze języki, wraz z językiem słowackim, należą do grupy języków zachodniosłowiańskich i dlatego jesteśmy w stanie się porozumieć bez znaczących problemów na poziomie codziennych konwersacji. Co ciekawsze, do XV w. język polski oraz język czeski były niemal identyczne! Podobieństwo naszych języków sprawia, że osoby, które nie znają języka angielskiego, mogą bez problemu i jakichkolwiek barier porozumieć się z potencjalnym czeskim pracodawcą. Dzięki temu pracownik również zyskuje pewność siebie w codziennych kontaktach w pracy.

Warunki zatrudnienia w Czechach

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Republika Czeska jest rajem podatkowym dla dużych koncernów, które nieustannie otwierają nowe oddziały swoich firm na terytorium obu krajów byłej Czechosłowacji. Dobre warunki rozpoczęcia działalności w Czechach sprawiają, że pracodawcy są skłonni więcej płacić pracownikom za tę samą wykonaną pracę niż gdziekolwiek indziej. Według GUS w sektorze przedsiębiorstw w Polsce średnie wynagrodzenie we wrześniu 2019 wyniosło 5084,56 zł brutto, gdzie dla porównania w Czechach w lipcu 2019 roku wynosiło aż 34 105 CZK (ok. 5772,81 zł brutto), czyli ok. 12% więcej. Trzeba tutaj również wspomnieć o podatkach w Czechach, które są niższe niż w Polsce i pracownik otrzymuje więcej wynagrodzenia „na rękę” po odliczeniu wszystkich składek oraz podatków.

Służba zdrowia

Ostatnio w polskich mediach dużo mówi się o złym stanie polskiej służby zdrowia tj. wydłużające się kolejki do specjalistów, droższe leki, niskie płace dla lekarzy i pielęgniarek. Wspomina się również o wyjazdach Polaków na operacje zaćmy – właśnie do Czech. Dlaczego? Otóż w Czechach maksymalny okres oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi tylko 30 dni. Oznacza to również, że lekarze są lepiej opłacani, a co za tym idzie, jakość świadczonych usług ochrony zdrowia jest na wyższym poziomie. W 2018 Republika Czeska wydała aż 7,8% PKB na służbę zdrowia, natomiast Polska już tylko 4,7%. Weźmy też pod uwagę, że Polska jest jednak prawie trzy razy większa pod względem powierzchni i cztery razy ludniejsza.

Dodatkowe przywileje pracowników w Czechach

Dużym plusem pracy w Czechach dla Pań jest możliwość skorzystania z dłuższego urlopu wychowawczego, który może trwać aż 3 lata i co więcej – jest płatny! Nawet Panie, które nie pracowały, mogą otrzymać świadczenie. Wystarczy, że pracował ich małżonek i odprowadzał podatki, i składki w Czechach. Większość pracodawców również oferuje swoim pracownikom bony żywnościowe za każdy dzień pracy lub możliwość skorzystania z przyzakładowej stołówki i kupna obiadów w obniżonej cenie. To znacząco obniża miesięczne koszty utrzymania. Pracownik zaoszczędza również na dojazdach do pracy i zakwaterowaniu! Tak! Czescy pracodawcy opłacają zakwaterowanie pracowników zza granicy i zapewniają codzienne, darmowe dojazdy do pracy.

W Czechach praca się opłaca!

Legalne i długoterminowe zatrudnienie w Czechach opłaca się naszym Rodakom. Niższe podatki, lepsza służba zdrowia, wyższe wynagrodzenia i benefity pozapłacowe dla wszystkich pracowników we wszystkich sektorach zatrudnienia zachęcają nas do wyjazdu i pracy w Czechach. Zastanówmy się jeszcze, którzy polscy pracodawcy oferują wynagrodzenie na poziomie 3000 zł netto, dofinansowują albo całkowicie finansują nasze zakwaterowanie, zapewniają bezpłatne dojazdy do pracy i oferują bony żywnościowe za każdy dzień pracy? Odpowiedź sama się nasuwa!

Już teraz i Ty możesz rozpocząć pracę w Czechach! Aktualne oferty pracy w Czechach od zaraz i to bez znajomości języka obcego z atrakcyjnym wynagrodzeniem znajdziesz na https://www.uppeo.com.pl/oferty-pracy

Możesz również zadzwonić do nas bezpośrednio i uzyskać wszystkie informacje dotyczące aktualnych oferty pracy za granicą w Czechach, Niemczech oraz Holandii.

Autor: Paweł Niedzielski

Czy opłaca się pracować w Czechach?

 

Przeczytaj pozostałe

nasze artykuły

 

12 lipca 2022
Sezon na remonty, budowy, przebudowy trwa w pełni, więc w szczycie sezonu rośnie liczba ofert pracy w Niemczech dla fachowców.  Ile zarabia się w Niemczech w 2022 roku i jakie
22 października 2021
Planujesz wyjechać w najbliższym czasie do Holandii? Sprawdź, jakie są aktualne zasady wjazdu i czy po przyjeździe czeka Cię kwarantanna! Sprawdzone informacje o zasadach wjazdu do Holandii. Dowiedz się, czy
23 sierpnia 2021
Szukasz pracy w Holandii? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych ofert pracy również bez znajomości języka angielskiego oraz z zakwaterowaniem dla par. Jeżeli szukasz pracy w grupie lub dla par to
zwrot-podatku-z-niemiec
24 października 2019
praca-za-granica-bez-jezyka-od-zaraz
  1. pl
  2. en

Wróć do listy artykułów